İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

İŞTE EMPERYALİZM BUDUR

(108 Duygu)
(95 Duygu)
(100 Duygu)
(101 Duygu)
(103 Duygu)
(100 Duygu)
(93 Duygu)
 

Sinankivanc.jpgBirinci Dünya Savaşı öncesinde Thomas Edward Lawrence Ortadoğu’ya adımını attığı günden bugüne kan ve gözyaşı hiç eksik olmadı. Arabistanlı Lawrence olarak tanınan T. E. Lawrence, bu topraklarda güçlü ilişkiler kurdu. Onlarca insanın hayatını kaybetmesinin tek suçlusu tabi ki sadece Lawrence değildi. Onu bu topraklarda saran sarmalayan insanlarında en az onun kadar günahı vardır.
Yüzyıldan fazla bir süre geçmiş, ancak bu topraklarda acı ve gözyaşı hiç eksik olmadı. Bu kez ABD bu topraklarda cirit atıyor. Gittiği her yere demokrasisini de götürmeyi unutmuyor. ABD tarihinin en ilginç başkanlarından birisi olan Trump geçenlerde yaptığı konuşma da “petrol kaynakları güvende” ifadesi bana İngiltere Başbakanı Churcill’in Avam Kamarasında sarf ettiği “bir damla kan, bir damla petrol” sözlerini hatırlattı. Bir kez daha İşte Emperyalizm Budur! dedim.
ABD Türkiye ilişkisi uzun bir süredir çıkmazda… Suriye’ye gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı’na karşı en büyük tepkiyi de ABD verdi. Sonrasında masaya oturuldu ve anlaşma sağlandı. Ancak bu bile ABD’yi durduramadı. Yaptırımlara devam ediyor. Ne de olsa ABD’de lobiler faaliyete geçmiş durumda… Kongre yoğun bir şekilde Türkiye karşıtı kararlar almakla meşgul… Beyaz Saray’ın bu süreci destekler görüntü sergilemesi lobilerin eline fırsat doğdu.
Peki, ne yapacağız?
Yıllardır söylediğimiz ve konuşmaktan artık dilimizin aşındığı meselelerin başında Ermeni Meselesi gelmektedir. Onlarca kitap, onlarca proje, onlarca makale, onlarca tez yapılmasına karşın halen meseleyi çözemedik. Açık söylemek gerekiyor ki bu çalışmaların bir kısmı çöpten ibaret olsa da işi halledecek çalışmaların olduğunu biliyorum. Meseleyi masaya yatırmak için birçok yazı yazdım. Hiç öyle emperyalistler sonlandırmıyor diye yakınmayın, bunun asıl sorumlusu biziz… Anlamsız bir korku içine girdik. Bazıları sırf prim kazanmak için meseleyi çözülemez gösterdiler. Oysa hiç de öyle düşünmüyorum. Öyle boş boş konuşan insanlara da inanmıyor ve güvenmiyorum. Bana göre sorunlar çözülemiyorsa tek neden o sorunu çözecek insanlara ulaşamıyorsunuz demektir. Bunun için yetenekli insanlarımız var. Sadece bu insanların arkasında durmak gerekiyor. Gösterişli, yalaka insanlar yerine bu isimleri ön plana çıkarmalıyız. Dünyanın bizi bununla tehdit etmesine izin vermemeliyiz. Meseleyi her mercie taşıyıp çözmemiz gerekiyordu. Ancak bu konuda da birileri ortaya fırladı. Projelerde kazandıklarıyla arabalarını yenilediler, gezdiler dolaştılar sonunda bir arpa boyu yol alamadık!
ABD’nin veya Emperyalizmin siluetini iyi bilmemiz, argümanlarını görmemiz gerekiyor. ABD’nin bize karşı kullandığı ekonomi silahını dünyanın birçok ülkesine karşı kullanıyor. Çin ile giriştiği ekonomik savaştan zarar göreceğini anlayınca hızla geri adım attı. Çünkü Çin, tüm argümanlar üzerine yıllardır çalışıyor. ABD’nin kendisinin köşeye sıkıştırmasına izin vermiyor. Kurumlarını ve şirketlerin buna göre dizayn etti. Biz Çin’i maalesef halen ucuz iş gücü olarak görüyoruz. Bize göre günlük bir dolara çalışan insanlarla dolu olduğuna inanıyoruz. Oysa Çin birçok alanda önemli adımlar attı. Ekonomik anlamda kazanımlarını akademiye ve üretime aktardı. Günümüzde Çin’de akademik hayat son derece hızla güçleniyor. Bunun yanı sıra 2010 yılından itibaren İstihbarat anlamında adeta bir devrim yaşıyor. Biz halen 1 Mart tezkeresini tartışıyoruz. 1 Mart tezkeresi ülke tarihinin en önemli zaferlerinden birisidir. Yıllar önce üniversitede öğrenciyken de öyle düşünüyordum, yıllar sonra onca eğitim sonrasında da aynı düşünüyorum. Doğu doğrudur.
ABD’nin aleyhimize kullandığı bir başka argüman Suriye politikamızdır. Suriye politikasında kararlılığımızı sürdürmemiz gerekiyor. Türkiye’de dört milyonu aşkın mülteci olması bu konuda söz sahipliğini ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde adını bile bilmediğimiz ülkeler Suriye’nin geleceği hakkında söz sahibi olduklarını iddia ediyorlar. Suriye’nin geleceği sadece Suriyelilerindir. Orada Emperyalist bir yapılanmanın bölgesel dengeleri alt üst edeceği gibi son derece büyük sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle Türkiye’nin bir an önce Suriye’de dengenin kurulması için adım atmalı ve Suriye yönetimi ile görüşmeyi düşünmelidir. Bunu yaparken her kim olursa olsun aracı ülke yerine doğrudan ve açıktan yürütmesi dünyaya vereceği en önemli mesajlardan birisi olacaktır. Bu meşru zeminde mülteci sorunun da kısa sürede çözüme kavuşması gerekiyor. Artık savaşın bitmesi ve insanların evlerine dönmesi gerekiyor.
Ermeni Meselesi, Suriye, Ekonomi derken masada bir başka sorun Kıbrıs durmaktadır. Suriye meselesinin bir başka yanının Doğu Akdeniz olduğunu unutmamak gerekiyor. Doğu Akdeniz’de Türkiye hızla yalnızlaştırılıyor. Maalesef mesele burada enerji meselesinde çok daha büyük… Doğalgaz ile bitmeyecek stratejik bir sorunla karşı karşıyayız. Suriye meselesinin çözülmesinde hızla hareket ederek Doğu Akdeniz konusunda daha etkili adımlar atmamız gerekiyor. İşte bu nedenle daha derin düşünmeli ve sahaya daha etkili isimler çıkarmamız gerekiyor. Boş boş konuşan, sosyal medya kahramanlığı yapan, düşünmek yerine düşünülenin esareti olanlarla değil gerçek anlamda etkili isimlere ihtiyacımız var. Bu konuda yetenekli isimlerimiz var. Onları küstürmememiz, ayak oyunlarına kurban vermememiz gerekiyor. Bu ülkemize olan sorumluluğumuzdur.
Bir sonraki yazıda görüşme üzere kalın sağlıcakla…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

İsale hattı patladı  tonlarca su denize aktı
5 liralık şifa kaynağı
Bodrum’da alt yapının 23,5 kilometresi tamamlandı
Kapiz: "14 yıl sonra 2'nci lige çıkmak istiyoruz"
Denizden 420 Bin 288 Poşet Katı Atık Toplanıldı
Osman Gürün'ü kim yanıltıyor Allah aşkına?!
İYİ Parti’de Devir Teslim…
Vatandaşın isyan ettiği su faturalarına 3 taksit seçeneği

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech